PREŠLI SMO NA www.krscanskiforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zakon slova deset zapovesti?

2 posters

Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by SaoPaulo ned vel 13, 2011 3:07 pm

Bavio sam se ovim pitanjem onako malo povrsinski. I naisao sam na dileme koje me muce. I zato hocu ovu temu da postavim na forumu, kako bih cuo vase misljenje.

Stekao sam utisak kako je pisani slovima Zakon 10 Zapovesti, oduvek bio napisan na Nebu na dvema kamenim plocama i za njega su znali svi koji su ziveli na Nebu, a greha jos uvek nije bilo.

Ali onda mi je sinulo kroz um, da je to prosto nemoguce da je bilo tako, zato sto ako bi Zakon bio prisutan na Nebu jos u vreme kada nijedno bice jos uvek nije sagresilo, tada bi taj Zakon svojim upustvima oziveo, ili dao snagu, postojanju greha, i Bog bi morao snositi odgovornost za njegovu pojavu. Zakon ukazuje na greh, kaze Pavle. Ujedno Pismo uci da Zakon nije dat pravednicima, vec SAMO gresnicima.

Ako je Zakon slova 10 zapovesti postojao citavu vecnost pre pada Lucifera u greh, znaci pre pojave greha, tada je Bog KRIV za pojavu greha u svemiru.

Na primer da to objasnim ovako. Ja sam nepusac. I zamislite da neko donese zakon kojim mene obavezuje da ja po snazi Zakona ne smem da pusim. Kako me neko moze obavezati poslusnosti Zakonu ako sam ja nepusac? Zakon koji trazi da apstiniram od cigareta, za mene ne moze vaziti a jos manje me siliti da nesmem pusiti.

Kako je Zakon vecan, kao i sam Bog, ako na Nebu Bog nikada nije imao - osim posle pojave greha - problema sa gresnicima?


SaoPaulo

Broj postova : 24
Join date : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by Melito ned vel 13, 2011 3:12 pm

Kako znamo da su deset zapovijedi bile na nebu prije čovjekovog pada u grijeh?
Melito
Melito
Admin
Admin

Broj postova : 293
Join date : 11.01.2011
Age : 50
Lokacija : Sard

https://krscanski.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by SaoPaulo ned vel 13, 2011 3:18 pm

Neki na primer kazu da je Zakon vecna Bozja uredba, koja je postojala koliko postoji Bog.

Na primer kada je Mojsiju davano upustvo da nacini onaj Sator od sastnaka u pustinji ... receno je da mu je Bog dao detaljna upustva kako to da nacini. Koristi se u nekim prevodima izraz: nacini sve to po prilici koja ti je pokazan na gori...

Znaci Mojsije je pravio taj Sator kao kopiju jednog njemu prikazanog originala kada je bio na gori sa Bogom.

Ja mislim da je taj original bio prikaz Bozjeg pravog Nebeskog Hrama ( Satora ) u kome se od vecnosti na Nebu cuva isti onakav kovceg Zaveta u kome su dve ploce na kojima je napisano deset zapovesti.

Evo na brzinu sam ovo slozio. Ali pitanje koje postavljam trazi resenje ili odgovor, da li je Zakon deset zapovesti mogao postojati u pisanom obliku pre pojave greha, u samom Nebu?

SaoPaulo

Broj postova : 24
Join date : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by Melito ned vel 13, 2011 3:24 pm

Po ovom stihu iz Oktrivenja 11,19 bi se dalo naslutiti da je Zakon postojao u pisanoj riječi....

"Otvori se hram Božji na nebu i pokaza se Kovčeg saveza njegova u hramu njegovu te udare munje i glasovi i gromovi i potres i tuča velika".

Jer dobro znamo što se nalazi u kovčegu saveza - 10 zapovijedi.
Melito
Melito
Admin
Admin

Broj postova : 293
Join date : 11.01.2011
Age : 50
Lokacija : Sard

https://krscanski.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by SaoPaulo ned vel 13, 2011 3:30 pm

Mislis li da ova rec pokazuje da je Zakon Vecan? Pazi ja govorim o zapovestima kao o deset uredbi... koje zabranjunju greh?

Zato sam i zbunjen, a ne vidim gde sam se sapleo u tom grmu, jer kako moze Zakon kao takav traziti od svetih stvorenja vernost njegovim uredbama, kada oni i neznaju jos uvek sta greh uopste i znaci.

Trebao bi znati, a mislim da znas, da greh u vreme svetosti i savrsenog sklada sa Bogom nije nije nikome bio poznat, osim naravno Bogu. Sto bi onda Zakon Bog postavljao nekome u vreme kada uopste nije bio potreban?

SaoPaulo

Broj postova : 24
Join date : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by Melito ned vel 13, 2011 3:43 pm

Pa za Isusa se veli da je "Janje koje je zaklano prije postanka svijeta"...kako onda to tumačiš...isto možeš i sa Zakonom....
Melito
Melito
Admin
Admin

Broj postova : 293
Join date : 11.01.2011
Age : 50
Lokacija : Sard

https://krscanski.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by SaoPaulo ned vel 13, 2011 3:51 pm

Melito je napisao/la:Pa za Isusa se veli da je "Janje koje je zaklano prije postanka svijeta"...kako onda to tumačiš...isto možeš i sa Zakonom....

Aha... razumem.

Ti me upucujes na momenat kada su Otac i Sin jos pre pojave greha, napravili plan spasenja gresnika. I na taj nacin, zelis da mi ukazes da je i Zakon u tom smislu delovao vecno na Nebu.

Mogu se sloziti sa tobom.

Ali ... onda je to samo bio plan, gledali ga preko Hrista kao Jagnjeta Bozjeg zaklanog pre postanja sveta... ili ga posmatrali kroz Zakon. Na neki nacin, to je samo bila fikcija. Bog je rekao: ako bude tako, uradicemo ovako.

To je jos jedan dokaz da Zakon nije postojao pre pojave greha.

SaoPaulo

Broj postova : 24
Join date : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Zakon slova deset zapovesti? Empty Re: Zakon slova deset zapovesti?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.