PREŠLI SMO NA www.krscanskiforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crkva ili kućna grupe?!

5 posters

Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by Melito sri sij 12, 2011 3:56 am

Znamo da su crkve u početku bile kućne grupe, što možemo vidjeti u Djelima apostolskim. No kakva situacija je danas. Danas imamo crkve od 20,50,100,300,500 članova. Isto imamo i mega - crkve koje broje oko 9000 članova, pritom mislim na crkve koje vode Bill Hybels i Rick Warren, poznatije kao "Saddleblack i Willow Creek". Bismo li se trebali vratiti kućnim grupama, koje su izgleda bile mnogo funkcionalnije, tj. prisnije, djelotvornije, življe, gorljivije? Što vi mislite po tom pitanju?
Melito
Melito
Admin
Admin

Broj postova : 293
Join date : 11.01.2011
Age : 50
Lokacija : Sard

https://krscanski.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by Melito ned sij 30, 2011 4:40 am

Evo sivko5, ti imaš jednu kućnu grupu, pa reci mi koje su prednosti proučavanje Božje riječi u jednoj kućnoj grupi za razliku od crkve. Samo da napomenem najveća evanđeoska crkva (u Seoulu) koja broji preko milijun vjernika nastala je iz kućnih grupa.
Melito
Melito
Admin
Admin

Broj postova : 293
Join date : 11.01.2011
Age : 50
Lokacija : Sard

https://krscanski.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by sivko5 ned sij 30, 2011 6:10 am

Melito je napisao/la:Evo sivko5, ti imaš jednu kućnu grupu, pa reci mi koje su prednosti proučavanje Božje riječi u jednoj kućnoj grupi za razliku od crkve. Samo da napomenem najveća evanđeoska crkva (u Seoulu) koja broji preko milijun vjernika nastala je iz kućnih grupa.
Po meni ima dosta prednosti. Pošto nas je malo ( 5 ), svi se dobro poznajemo i poznate su nam i teškoće, mane i vrline svakog od nas. Nekada teme proučavanja možemo prilagoditi određenim situacijama u kojima se nađe netko od nas. Kada nemamo vanrednih situacija, onda proučavamo određene Biblijske knjige na expozitorski način.
Sadašnje stanje je takvo da već dulje vrijeme sastancima kućne grupe prisustvuje i jedna djevojka koja je već dulje vrijeme članica ( nadamo se ne još dugo ) Jehovinih svjedoka, pa više naglaska se stavlja na neke teme koji su bitne da ih ona razumije.
Pošto nas je malo, funkcioniramo kao obitelj, ispomažemo si na razne načine, kako je već tko u mogućnosti.
Postoji mogućnost da ako nekome nešto nije jasno, onda prelazimo tu određenu tematiku.
Svatko može da dođe do izražaja, možemo uvijek biti iskreni jedni prema drugima.
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by Melito ned sij 30, 2011 6:31 am

Otuda znači tvoj nick sivko5, možda uskoro budeš mijenjao u sivko6, tko zna Very Happy . Reci ima li vaša kućna grupa neku doktrinu, neko mjerilo u što vjerujete. Kako sam mogao vidjeti iz tvoga izlaganja, vi ste protestantski nastrojeni.
Melito
Melito
Admin
Admin

Broj postova : 293
Join date : 11.01.2011
Age : 50
Lokacija : Sard

https://krscanski.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by sivko5 ned sij 30, 2011 7:29 am

Melito je napisao/la:Otuda znači tvoj nick sivko5, možda uskoro budeš mijenjao u sivko6, tko zna Very Happy . Reci ima li vaša kućna grupa neku doktrinu, neko mjerilo u što vjerujete. Kako sam mogao vidjeti iz tvoga izlaganja, vi ste protestantski nastrojeni.
Isto se nadam da će se nick uskoro mijenjati...a sivko je ime naše mačke.
Da, mi jesmo " protestantski " nastrojeni, mada koliko znam naziv " protestanti " su izmislili i to pogrdno- rimokatolici. Prije bi nas nazvao nešto kao " Biblijsli kršćani ". Nemamo neku specifičnu doktrinu, možda bi se najviše mogli svrstati u " pokret braće ". Kako sam dosta protivnik bilo koje religije i religioznosti, vjerujem da Gospodin poziva pojedince a ne cijele denominacije.
Pokušavamo živjeti što bliže Biblijskim mjerilima i principima.
Siguran sam da u nekim stvarima i griješimo i krivo tumačimo- zato što smo ljudi, pa samim tim i nismo savršeni.
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by PRO testant ned vel 06, 2011 4:36 pm

Melito je napisao/la:Znamo da su crkve u početku bile kućne grupe, što možemo vidjeti u Djelima apostolskim. No kakva situacija je danas. Danas imamo crkve od 20,50,100,300,500 članova. Isto imamo i mega - crkve koje broje oko 9000 članova, pritom mislim na crkve koje vode Bill Hybels i Rick Warren, poznatije kao "Saddleblack i Willow Creek". Bismo li se trebali vratiti kućnim grupama, koje su izgleda bile mnogo funkcionalnije, tj. prisnije, djelotvornije, življe, gorljivije? Što vi mislite po tom pitanju?
Odlično pitanje!!!

I u mom se timu sprema jedna jako dobra sedmica sastanaka i razgovora o tome i vezanim temama.
Evo teksta koji piše moj bivši profa. Smile (i ja ko' nešto učio Laughing )
http://www.biblicalintegrity.org/blog/2010/09/29/where-should-we-meet/

Ne zato što je moj profa, ali su i meni malo jasnije neke stvari vezane za tu problematiku.
Ima tu još jako dosta stvari koje treba uzeti u obzir. Stvari koje su često miskoncepcije u vezi NZ crkve koje ni sam nisam znao dok nisam pročitao članak. A upravo i govori o različitostima našeg shvatanja NZ zajednice, i stvarnog dešavanja na terenu, i kako se to odražava na naše shvatanje crkve u našem društvu sada.

PRO testant
PRO testant

Broj postova : 11
Join date : 06.02.2011

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by Epignosis pon vel 14, 2011 2:27 pm

Melito je napisao/la:Znamo da su crkve u početku bile kućne grupe, što možemo vidjeti u Djelima apostolskim. No kakva situacija je danas. Danas imamo crkve od 20,50,100,300,500 članova. Isto imamo i mega - crkve koje broje oko 9000 članova, pritom mislim na crkve koje vode Bill Hybels i Rick Warren, poznatije kao "Saddleblack i Willow Creek". Bismo li se trebali vratiti kućnim grupama, koje su izgleda bile mnogo funkcionalnije, tj. prisnije, djelotvornije, življe, gorljivije? Što vi mislite po tom pitanju?

To je teško pitanje jer u Pismu nemamo zadani model ili broj članova crkve kojega se moramo držati. Naša crkva ima ideju da kada dosegnemo brojku od 100 ljudi da se onda podijelimo na dvije zajednice i tako dalje jer smatram da u crkvi do 100 ljudi još se nekako mogu ljudi i poznavati, crkva među tih 100 može naći ljde različitih darova i sposobnosti i potencijalno je u stanju uzdržavati pastora.
Epignosis
Epignosis
početnik
početnik

Broj postova : 80
Join date : 04.02.2011

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by amos pon vel 14, 2011 2:47 pm

Epignosis je napisao/la:
Melito je napisao/la:Znamo da su crkve u početku bile kućne grupe, što možemo vidjeti u Djelima apostolskim. No kakva situacija je danas. Danas imamo crkve od 20,50,100,300,500 članova. Isto imamo i mega - crkve koje broje oko 9000 članova, pritom mislim na crkve koje vode Bill Hybels i Rick Warren, poznatije kao "Saddleblack i Willow Creek". Bismo li se trebali vratiti kućnim grupama, koje su izgleda bile mnogo funkcionalnije, tj. prisnije, djelotvornije, življe, gorljivije? Što vi mislite po tom pitanju?

To je teško pitanje jer u Pismu nemamo zadani model ili broj članova crkve kojega se moramo držati. Naša crkva ima ideju da kada dosegnemo brojku od 100 ljudi da se onda podijelimo na dvije zajednice i tako dalje jer smatram da u crkvi do 100 ljudi još se nekako mogu ljudi i poznavati, crkva među tih 100 može naći ljde različitih darova i sposobnosti i potencijalno je u stanju uzdržavati pastora.
Sviđa mi se ovaj način razmišljanja.Verujem da je ispravan.
amos
amos
Global Moderator
Global Moderator

Broj postova : 170
Join date : 11.01.2011

[Vrh] Go down

Crkva ili kućna grupe?! Empty Re: Crkva ili kućna grupe?!

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.