PREŠLI SMO NA www.krscanskiforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izrael i ( ili ) Crkva

+2
SaoPaulo
sivko5
6 posters

Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by sivko5 sub vel 05, 2011 9:54 am

Primjetio sam u razgovoru sa mnogim kršćanima jedan problem : brkanje Izraela i Crkve. Obećanja data Izraelu i obećanja data Crkvi. Mnogi govore: Bog je zauvijek odbacio Izrael. Jel' to tako? Što mislite o tome?
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by SaoPaulo sub vel 05, 2011 10:16 am

Ne znam smem li reci da je Bog odbacio Izrailj kao obecani narod, kao one, preko kojih ce ispuniti svoja obecanja konacnog izbavljenja celog Bozjeg naroda...

ali ni jedan jedini Izrailjac ne otpada od tog obecanja.

Mislim da su svi oni koji danas zive verom Izrailjski narod. Svi oni koji imaju Hrista deca su Avramova.

Tako nekako ja to pitanje vidim.

SaoPaulo

Broj postova : 24
Join date : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by sivko5 sub vel 05, 2011 11:08 am

SaoPaulo je napisao/la:Ne znam smem li reci da je Bog odbacio Izrailj kao obecani narod, kao one, preko kojih ce ispuniti svoja obecanja konacnog izbavljenja celog Bozjeg naroda...

ali ni jedan jedini Izrailjac ne otpada od tog obecanja.

Mislim da su svi oni koji danas zive verom Izrailjski narod. Svi oni koji imaju Hrista deca su Avramova.

Tako nekako ja to pitanje vidim.
Kakav ti je stav prema 11. poglavlju Pavlove poslanice Rimljanima?
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by amos sub vel 05, 2011 11:57 am

sivko5 je napisao/la:Primjetio sam u razgovoru sa mnogim kršćanima jedan problem : brkanje Izraela i Crkve. Obećanja data Izraelu i obećanja data Crkvi. Mnogi govore: Bog je zauvijek odbacio Izrael. Jel' to tako? Što mislite o tome?
Verujem da nije zauvek i to potvrđujem pismom iz poslanice Rimljanima 11 glava.
amos
amos
Global Moderator
Global Moderator

Broj postova : 170
Join date : 11.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by Epignosis sri vel 16, 2011 4:22 am

sivko5 je napisao/la:Primjetio sam u razgovoru sa mnogim kršćanima jedan problem : brkanje Izraela i Crkve. Obećanja data Izraelu i obećanja data Crkvi. Mnogi govore: Bog je zauvijek odbacio Izrael. Jel' to tako? Što mislite o tome?

Pa, obećanja dana Izraelu su ispunjena u Kristu tako da sve što se prije odnosilo na Izrael sada se odnosi na Krista. Na taj način i Židovi i pogani imaju pristup Bogu Ocu i obećanjima, baštini, blagoslovima po Kristu (Ef 2. pogl.).
Epignosis
Epignosis
početnik
početnik

Broj postova : 80
Join date : 04.02.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by sivko5 sri vel 16, 2011 5:29 am

Epignosis je napisao/la:
sivko5 je napisao/la:Primjetio sam u razgovoru sa mnogim kršćanima jedan problem : brkanje Izraela i Crkve. Obećanja data Izraelu i obećanja data Crkvi. Mnogi govore: Bog je zauvijek odbacio Izrael. Jel' to tako? Što mislite o tome?

Pa, obećanja dana Izraelu su ispunjena u Kristu tako da sve što se prije odnosilo na Izrael sada se odnosi na Krista. Na taj način i Židovi i pogani imaju pristup Bogu Ocu i obećanjima, baštini, blagoslovima po Kristu (Ef 2. pogl.).
Pa nisu baš sva obećanja Izraelu ispunjena u Kristu. Naravno da van Krista nema spasenja, ali neka Božja obećanja data Izraelu se još nisu ispunila. Npr. Jr. 46,28 ; Zah.2, 11-17 ; itd,itd... a treba pažljivo pročitati i Rimljane 11
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by Ime sri vel 16, 2011 9:24 am

Pavao u Rim 9:6 "...Jer nisu Izrael svi koji potječu od Izraela;"

i nastavlja misleći na Izrael..

Rim 11:17 "Pa ako su neke grane odlomljene, a ti, divlja maslina, pricijepljen umjesto njih, postao suzajedničar korijena, sočnosti masline, 18 ne uznosi se nad grane. Ako li se hoćeš uznositi - ne nosiš ti korijena, nego korijen tebe. 19 Reći ćeš na to: grane su odlomljene da se ja pricijepim. 20 Dobro! Oni su zbog nevjere odlomljeni, a ti po vjeri stojiš. Ne uznosi se, nego strahuj! 21 Jer ako Bog ne poštedje prirodnih grana, ni tebe neće poštedjeti. 22 Promotri dakle dobrotu i strogost Božju: strogost na palima, a dobrotu Božju na sebi ako ostaneš u toj dobroti, inače ćeš i ti biti odsječen."

Možemo li oko ovoga zaključiti da, danas, Izraelsko pleme može biti/postati onaj novi divlji - ne izravni potomak - koji se pricijepi kao suzajedničar korijena na to "odabrano stablo masline" čiji je korijen -Prvi Izrael, čije su prve grane-sinovi njegovi -iz raznih razloga odlomljeni ?

Dakle, mogu li danas biti obnovljena Izraelska plemena na takav "pricijepljen" način?
Ima li u prošlosti nekih akcija u tom smislu?

Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by sivko5 sri vel 16, 2011 9:41 am

Ime je napisao/la:Pavao u Rim 9:6 "...Jer nisu Izrael svi koji potječu od Izraela;"

i nastavlja misleći na Izrael..

Rim 11:17 "Pa ako su neke grane odlomljene, a ti, divlja maslina, pricijepljen umjesto njih, postao suzajedničar korijena, sočnosti masline, 18 ne uznosi se nad grane. Ako li se hoćeš uznositi - ne nosiš ti korijena, nego korijen tebe. 19 Reći ćeš na to: grane su odlomljene da se ja pricijepim. 20 Dobro! Oni su zbog nevjere odlomljeni, a ti po vjeri stojiš. Ne uznosi se, nego strahuj! 21 Jer ako Bog ne poštedje prirodnih grana, ni tebe neće poštedjeti. 22 Promotri dakle dobrotu i strogost Božju: strogost na palima, a dobrotu Božju na sebi ako ostaneš u toj dobroti, inače ćeš i ti biti odsječen."

Možemo li oko ovoga zaključiti da, danas, Izraelsko pleme može biti/postati onaj novi divlji - ne izravni potomak - koji se pricijepi kao suzajedničar korijena na to "odabrano stablo masline" čiji je korijen -Prvi Izrael, čije su prve grane-sinovi njegovi -iz raznih razloga odlomljeni ?

Dakle, mogu li danas biti obnovljena Izraelska plemena na takav "pricijepljen" način?
Ima li u prošlosti nekih akcija u tom smislu?
Pročitaj dalje, i 23. a posebno 24. stih i sve do 32.
Stih 26: " I tako će se sav Izrael spasiti, kao što je pisano: Doći će sa Siona Otkupitelj i odvratiti bezbožnost od Jakova " pogledaj Izaija 59,20-21; stih 27: " I to će biti moj savez sa njima, kad uklonim grijehe njihove." pogledaj Izaija 27,9
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by Ime sri vel 16, 2011 9:56 am

Kako se mogu identificirati u podjeli na 12, koje je koje pleme?

Pitam radi Mt 19:28, i radi 144.000



Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by sivko5 sri vel 16, 2011 10:05 am

Ime je napisao/la:Kako se mogu identificirati u podjeli na 12, koje je koje pleme?

Pitam radi Mt 19:28, i radi 144.000


Poslije 70. godine kad je uništen hram, ne zna se tko kojem plemenu pripada. Ali to ne znaju ljudi. Bog zna.
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by Epignosis sri vel 16, 2011 3:36 pm

sivko5 je napisao/la:
Epignosis je napisao/la:
sivko5 je napisao/la:Primjetio sam u razgovoru sa mnogim kršćanima jedan problem : brkanje Izraela i Crkve. Obećanja data Izraelu i obećanja data Crkvi. Mnogi govore: Bog je zauvijek odbacio Izrael. Jel' to tako? Što mislite o tome?

Pa, obećanja dana Izraelu su ispunjena u Kristu tako da sve što se prije odnosilo na Izrael sada se odnosi na Krista. Na taj način i Židovi i pogani imaju pristup Bogu Ocu i obećanjima, baštini, blagoslovima po Kristu (Ef 2. pogl.).
Pa nisu baš sva obećanja Izraelu ispunjena u Kristu. Naravno da van Krista nema spasenja, ali neka Božja obećanja data Izraelu se još nisu ispunila. Npr. Jr. 46,28 ; Zah.2, 11-17 ; itd,itd... a treba pažljivo pročitati i Rimljane 11

Malo sam se krivo odrazio - sva obećanja u SZ su sada povezana s Kristom i biti će ispunjena u Njemu i kroz Njega. Crkva ne zamjenjuje Izrael, već predstavlja jednog "novog čovjeka" koji se nastavlja na Izrael, ali se i razlikuje od njega (Ef2:14-22). Iako se nigdje (ako se ne varam) Crkva naziva Izraelom, najbliže tome ide Pavao u Gal kad koristi izraz "Božji Izrael" kojeg primjenjuje na Crkvu, a ne na fizički narod Izraela.

Također, pitanje je da li u Rim Pavao milsi na Izrael kao naciju i zemlju ili misli na Izrael u smislu onih koji vjeruju u Jahvu u skaldu s Rim 9:6?

Zapravo, nisam se baš previše bavio ovom temom tak da sam tu amater
Epignosis
Epignosis
početnik
početnik

Broj postova : 80
Join date : 04.02.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by sivko5 sri vel 16, 2011 4:44 pm

Ja vjerujem da Pavao u 11. poglavlju Rimljanima govori o Izraelu kao naciji. Kada Pavao u 26. stihu ( Rim.11 ) kaže da će se sav Izrael spasiti, on misli na sav vjerujući Izrael. Nevjerujući dio naroda bit će uništen za Kristova Drugog dolaska ( Zah. 13, 8-9 ). Samo oni koji kažu: " Blagoslovljen onaj koji dolazi u ime Gospodinovo " bit će pošteđeni i ući u Kraljevstvo.
Na to ukazuje Izaija kad je spominjao Otkupitelja kako dolazi na Sion i odvraća grijehe od Jakova ( Iz. 59,20 ). Zapazi da Krist ne dolazi u Betlehem nego na Sion: radi se o njegovom Drugom dolasku.
Stih 27. To je vrijeme o kojem govore Izaija ( 27,9 ) i Jeremija ( 31,33-34 ), vrijeme kad će Bog ukloniti njihove grijehe na način Novog Saveza.
Stih 28.Izraelovo sadašnje stanje možemo sažeto prikazati tako da najprije kažemo da su oni u pogledu evanđelja protivnici radi nas. Oni su protivnici time što su odsječeni, odstranjeni i otuđeni od Božje naklonosti kako bi evanđelje moglo ići k poganima.
Ali to je samo polovica slike. U pogledu izabranja oni su ljubimci zbog otaca, to jest Abrahama, Izaka i Jakova.
Stih 29. Razlog zbog kojeg su još uvijek ljubimci jest taj da Božji darovi i poziv nikada nisu opozvani. Bog je Izraelu dao osobite povlastice navedene u Rim.9,4-5. Pozvao je Izrael da bude njegov zemaljski narod ( Iz. 48,12 ) i odvojio ga od ostalih naroda.

To je jedna ogromna tema, koja uključuje mnoštvo djelova Pisma, nemoguće je sve ukratko obuhvatiti.
sivko5
sivko5
Moderator
Moderator

Broj postova : 165
Join date : 21.01.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by Ime sri vel 16, 2011 5:05 pm

Postanak 49:
1 Jakov zatim sazva svoje sinove te reče: "Skupite se da vam kažem što će vas snaći u kasnije vrijeme: 2 Okupite se, čujte, sinovi Jakovljevi, čujte oca svoga Izraela!
3 Ti Rubene, moj prvorođenče, snaga ti si moja, prvenac moje muškosti. Ističeš, se ponosom, snagom se ističeš, 4 no, poput vode nabujao, nećeš više imati prvenstva, jer na ležaj oca svog se pope, moj tad oskvrnu krevet. 5 Šimun i Levi braća su prava! Mačevi im oruđe nasilja. 6 Na njihova vijećanja ja ne silazio, u njihovim zborovima udjela ne imao! U srdžbi su svojoj ljude ubijali; u obijesti bikove sakatili. 7 Prokleta im srdžba, jer je prežestoka! Prokleta im obijest, jer je preokrutna! Razdijelit ću ih po Jakovu, Izraelom raspršiti.
8 Judo! Tvoja braća slavit će te; svagda ti je šaka na šiji dušmana, sinci oca tvoga tebi će se klanjat. 9 Judo, laviću mali! Plijenom si se, sine, udebljao; poput lava, poput lavice legao potrbuške! Tko bi ga dražiti smio? 10 Od Jude žezlo se kraljevsko, ni palica vladalačka od nogu njegovih udaljiti neće dok ne dođe onaj kome pripada - kome će se narodi pokoriti. 11 Svog magarca za lozu privezuje, mlado magarice svoje za čokot. U vinu on kupa svoju odjeću svoju halju u krvi od grožđa. 12 Oči su mu od vina mutne, zubi bjelji od mlijeka.
13 Zebulun će stanovati uz obalu morsku, luka spasa bit će brodarima, uz bok njegov Sidon će ležati.
14 Jisakar je koščat magarac polegao među ogradama. 15 Vidje da je odmor ugodan, a zemlja lijepa, te leđa svoja pod teret podmetnu i na tlaku pristade.
16 Dan će narod svoj suditi kao svako pleme Izraelovo. 18 U spas tvoj se, Jahve, uzdam!
19 Gada će pljačkat razbojnici, pljačkom će im za petama biti.
20 U Ašera bit će hrane, poslastica za kraljeve.
21 Naftali je košuta lakonoga koja krasnu lanad mladi.
22 Josip je stablo plodno, plodno stablo kraj izvora, grane svoje grana preko zida. 23 Strijelci njega saletjeli, strijeljali ga, opljačkali. 24 Ali luk mu čvrst ostaje, mišice mu ojačale, rukom Jakog Jakovljeva, imenom Pastira, Stijene Izraela, 25 Bogom, Ocem tvojim, koji ti pomaže, Svesilnim koji te blagoslivlje blagoslovom ozgo sa nebesa, blagoslovom ozdo iz dubina, blagoslovom iz svih prsa, iz svih utroba!
27 Benjamin je vuk grabežljivi, lovinu on jutrom jede, a navečer plijen dijeli."
28 Sve su to Izraelova plemena - dvanaest ih na broj - i to im je otac rekao kad ih je blagoslivljao; svakoga je od njih blagoslovio njegovim blagoslovom.

Može li se iz ovoga štogod iščitati...?

Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by ISTINITI pon vel 21, 2011 5:27 am

Tendencije da je Izrael jos uvek izabrani narod je dispenzacionalizam.Dispenzacionalizam je lazna nauka koju su stvorili Katolicka crkva i spiritizam i koja je siroko prihvacena u protestantskim crkvama. Njena svrha je da se spreci ispunjenje prorocanstva o obracenju Jevreja u poslednje dane. Ovo zvuci apsurdno zato sto se u dispenzacionalistickoj teologiji radi samo o Jevrejima. Medjutim, to je zaista istina. Dispenzacionalizam tvrdi da je Izrael ostao Bozji izabrani narod i da se period milosti za njih od 490 godina iz Danilovog prorocanstva nikada nije zavrsio. Godina 34. posle Hrista je prema tome godina obracenja Savla a ne toliko kamenisanja Stefana; Izrael kao nacija nije odbacio Isusa - samo su verske vodje to ucinile (tako je unistenje Jerusalima ocigledno bio nepravedan sud). Oni su i dalje bili Bozji izabrani narod i svedoci za Boga kroz vekove koji su sledili, progonjeni od strane otpalih hriscana. U poslenje dane Bog ce ih skupiti ponovo i ispuniti sva obecanja koja je dao u Starom zavetu. Formiranje savremene drzave Izrael 1948. je prvi korak ka tome i ko god blagosilja Izrael bice blagosloven, a ko god proklinje Izrael bice proklet. Postoje i neka poznatija ucenja, kao sto su: ponovno gradjenje hrama u Jerusalimu, ponovno uvodjenje zrtvenih sluzbi i cak pojavljivanje sekine, Armagedonska bitka na Bliskom Istoku, pojava antihrista u buducnosti, 144.000 su samo Jevreji i tako dalje.

ISTINITI

Broj postova : 11
Join date : 21.02.2011

[Vrh] Go down

Izrael i ( ili ) Crkva Empty Re: Izrael i ( ili ) Crkva

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.