PREŠLI SMO NA www.krscanskiforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

+3
Justin
sivko5
haArec
7 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by Epignosis ned vel 13, 2011 2:18 pm

No Nick je napisao/la:

No, greh je uneo razdor ne samo na vertikalnom nivou (između čoveka i Boga), već i na horizontalnom - između čoveka i žene. Sad, Genesis 3:16 zvuči malo teško, ali svakako govori o jednom stanju koje nije planirano od strane Boga, i koje nije bilo prisutno prilikom stvaranja. Od te neke harmonije i srećne idile, na kraju se došlo do toga da je greh pomeo jednu takvu srećnu porodicu i harmoniju koja je vlada između njih.

Kako je vreme prolazilo, tako je trebalo uvek neko dodatno pojašnjenje o odnosima između muškaraca i žene. I iako mnogi smatraju Bibliju mizogenom knjigom, upravo zbog svakakvih tumačenja, posebno ovih textova koje smo naveli (Postanje 1:26 i Ef. 5:25), ona uopšte nije mizogena, naprotiv. Za moj pojam, a ovo sam spreman odbraniti, Efescima 5:25 uopšte ne ide u prilog muškarcima, kako se to često (pogrešno) pretpostavlja, nego govori o podložnosti jedno drugome, a ne radi se isključivo o ženskom slušanju muškaraca (totalno kriva slika). Ja sam malo radio dublju analizu ovih redaka, tako da smatram da hrišćanski šovinisti zloupotrebljavaju ove textove, želeći pri tome prikazati nadmoć ili primat muškaraca - potpuno promašeno shvatanje, a posledice takvog shvatanja su mnogi rastureni brakovi, loši bračni odnosi, zlostavljanja od strane muškaraca, sve pod mantijom i u ime Biblije.

Lično sam se rešio tih zabluda, ali - nije baš to centralni topic teme. Smile

Uživajte. Smile

I ja znam da je off, ali moram potvrditi da Post 3:16 nij eopis odnosa kakvi trebaju biti nego je to opis odnosa koji odražavajupalo stanje ljudskog roda, a koje se očituje da će žena biti privučena mužu zbog požude (krivi razlog), a ovaj će nagin jati tome da gospodari nad njome (što je pogrešno).

Također Ef 5:25 - kontekst tog retka je zapravo od 5:18 gdje Pavao govori o načinima kako možemo biti ispunjeni Duhom, a zadnju stvar koju kaže je ta da se jedni drugiam podlažemo u strahu Kristovom. Ono što slijedi od retka 5:22 pa sve do 6:9 je paktična primjena principa "podlažite se jedan drugome" u praksi. Žena se podlaže tako da bude podložna u svemu i kroz "fobos" prema mužu (5:33), a muškarac se podlaže ženi kroz služenje i Kristoliku ljubav prema ženi.
Epignosis
Epignosis
početnik
početnik

Broj postova : 80
Join date : 04.02.2011

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by No Nick pon vel 14, 2011 3:48 am

Otprilike se slažem, ali ovo pitanje nije tako jednostavno kako se čini na prvi pogled. Smile
No Nick
No Nick

Broj postova : 23
Join date : 25.01.2011

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by Ime pon vel 14, 2011 7:39 am

Dakle da sumiram pitanje iz teme "jedan dan" "prvi dan";

ima li osnove zaključiti da je taj prvi dan trajao drukčije u odnosu na druge slijedeće dane(drugi, treći...) ? Ima li dalje kroz knjige išta o tome?

------

Tradicija govori o 613 zapovijedi u Tori.
Može li tko postaviti link da se to preuzme, po mogućnosti u originalu u pismu i izgovoru i u prevodu na slavenski?



Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by No Nick pon vel 14, 2011 7:55 am

Ime je napisao/la:Dakle da sumiram pitanje iz teme "jedan dan" "prvi dan";

ima li osnove zaključiti da je taj prvi dan trajao drukčije u odnosu na druge slijedeće dane(drugi, treći...) ? Ima li dalje kroz knjige išta o tome?

Koliko ja znam, svi dani su trajali, bar prema textu, isto.

------

Tradicija govori o 613 zapovijedi u Tori.
Može li tko postaviti link da se to preuzme, po mogućnosti u originalu u pismu i izgovoru i u prevodu na slavenski?

Ovo ne kapiram?


No Nick
No Nick

Broj postova : 23
Join date : 25.01.2011

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by Ime pon vel 14, 2011 9:01 am

Wikipedija:" Jevreji vjeruju da u šipku ima tačno 613 sjemenki, što odgovara 613 zapovijedi u Tori."



Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by No Nick pon vel 14, 2011 9:37 am

OK, a šta sa time, i dalje ne kapiram?
No Nick
No Nick

Broj postova : 23
Join date : 25.01.2011

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by Ime pon vel 14, 2011 10:04 am

No Nick je napisao/la:OK, a šta sa time, i dalje ne kapiram?

Ima li gdi to posebno izvučeno i prevedeno na razumljiv jezik? U obliku nekog dokumenta ili slično.

Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by Ime pon vel 14, 2011 3:49 pm

Vaša objašnjenja glede "gospodarenja" mi djeluju prilično liberalno.

Imamo stihove Efe 5:21-33.

5:21 podložnost je okvir teme i to je jasno;
ali ga pojašnjuju i nadgrađuju stihovi koji slijede - na način:

- da podložnost žene bude u podložnosti,
- a podložnost muškarca u ljubavi.

a contrario
- žena se nepodlaže muškarcu ljubeći ga - već - podložnošću i poštovanjem
- a muškarac se nepodlaže ženi podložnošću i poštovanjem već se podlaže ljubeći.

Treba biti pošten i istinit prema slabijem spolu Wink ipak ih ljubimo mnogo Very Happy

Ime

Broj postova : 46
Join date : 27.01.2011
Lokacija : Vukovarska

[Vrh] Go down

Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka - Page 2 Empty Re: Biblijski hebrejski, pomoć & objašnjenja Bib.stavaka

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.